• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

“Yargı Yetkisi, Türk Milleti Adına Bağımsız Mahkemelerce Kullanılır”

“Yargı Yetkisi, Türk Milleti Adına Bağımsız Mahkemelerce Kullanılır”
istanbul Barosu Başlanlığı, TBMM‘in açılışının 96.yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı;

EGEMENLİĞİN SALTANATTAN MİLLETE GEÇİŞİNİ İFADE EDEN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

* Egemenlik, hiç bir kişinin, zümrenin, partinin değil,  kayıtsız şartsız milletindir.  (AY md.6/1)

* Egemenlik, seçimden, seçmen tercihinden, oy oranından, geçici bir yasama ve yürütme yetkisinden öte bir kavramdır. Egemenlik sadece seçimden seçime oy kullanmak değil, seçimle işbaşına getirilen siyasi iktidarı ve yürütmeyi denetlemeyi de içerir. Bunu da Türk Milleti adına bağımsız yargı yerine getirir.

* Millet, üst ve manevi bir toplamı ifade eder ve belirli bir partiye oy veren seçmenden ibaret değildir. Bu açıdan milli irade bir bütündür ve bütün partilerin toplamına verilen oydan oluşur.

* Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır (AY md.6/2). Bu yetkili organlar da sadece meclisten (yasamadan) ibaret olmayıp, yürütme ve yargı da bu egemenliği kendi alanlarında millet adına kullanır.

* Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. (AY md. 9)

* Egemenliğin tek yansıma alanı yasama olmayıp, Türk milleti adına denetim yetkisine sahip olan yargı da millete ait bir egemenliği kullanır.

* Egemenliğin kullanılması, hiç bir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. (AY md. 6/3)

* Kayıtsız şartsız millete ait olan egemenlik oy oranı ne olursa olsun hiç bir iktidara, partiye, kişiye devredilmez, sadece geçici ve şartlı olarak kullanım yetkisi verilir.

* Bu çerçevede hiç bir oy oranı, siyasi iktidara istediğini yapma yetkisi vermez. Egemenliğin millet adına geçici ve şartlı kullanılması, Anayasaya ve hukuka uygun davranma zorunluluğu ve Türk Milleti adına yargı yetkisini kullanan bağımsız yargı tarafından denetlenmeyi ve bunu kabullenmeyi ifade eder.

* Türk Milleti adına yargı yetkisini kullanan yargının kararlarını tanımamak, Türk Milletini ve onun egemenliğini tanımamak anlamına gelmektedir.

* İster seçim, isterse atama yoluyla gelsin her kişi ve organın meşruiyeti, Anayasaya ve hukuka uyduğu oranda mevcuttur. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisini kullanamaz (AY md. 6/3)

* Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlar. (AY md. 11)

* Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olması, emperyalizmin ve onun yerli işbirlikçilerinin Türk Milletinin geleceği ile ilgili bir karar verememesini, bu egemenliğin hilafet veya saltanat ile de paylaşılmamasını, hiç bir güce, zümreye, kişiye de devredilmemesini ifade eder.

* Millet yerine "ümmeti" öne çıkaranlar, "Türk" sözcüğünden rahatsızlık duyup kullanmaktan kaçınanlar, milleti çeşitli etnik ve başkaca kimliklere bölüp onun üzerinden tanımlayanlar ve milliyetçiliği "ayaklar altına" alanlar, gerçekte millete ve millet egemenliğine düşmandırlar ve milleti kandırmaktadırlar.

* "Türk tipi" başkanlık adı altında yapılmak istenen, kayıtsız şartsız millete ait ve devredilemez olan egemenliğin gasp edilip milleten alınması, tek bir kişiye bağlanması, tek adam yönetiminin, modern padişahlığın ve Hilafetin Anayasal kılıfını oluşturma, Türk Milletinin adını ve varlığını ortadan kaldırma heves ve girişiminden başka bir şey değildir.

*Türk Milleti buna izin vermeyecek, milleti milletle kandıranlara, tek adamlık özentilerine gerekli cevabı verecektir.

Saltanattan Cumhuriyete geçerek millet egemenliğinin, ulus devletin, çağdaş demokrasinin yolunu açan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Millet egemenliğinden rahatsız olanların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamaktan kaçınma nedenleri kamuoyu tarafından gayet iyi bilinmektedir.

Türk halkı, saltanatın sultasından kurtardığı egemenliğini, postmodern saltanat özenticilerine teslim etmeyecektir!

EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR. ÖYLE DE KALACAKTIR.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim