• BIST 106.839
 • Altın 173,099
 • Dolar 4,0730
 • Euro 4,9572
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 23 °C

Yargıda Temsil Yetkisi Kimlere Aittir

Yargıda Temsil Yetkisi Kimlere Aittir
Yargıda temsil yetkisi hukuk eğitimi almış kişilerce mi yapılmalı... Son günlerde yargıda yapılan değişiklik beraberinde bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Yargıda Temsil Yetkisi Kimlere Aittir? Sorusuna nasıl bir cevap verilmeli işte konuyla ilgili detaylar:

659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6. maddesi 2. fıkrasında, “İdareleri, adli ve idari yargıda, icra mercileri ve hakemler nezdinde vekil sıfatıyla temsil yetkisi hukuk birim amirleri, hukuk müşavirleri, muhakemat müdürleri ve avukatlara aittir” denilmektedir.

İlgi kararnamenin tanımlar başlığında hukuk birimi, hukuk hizmetlerini yürüten birim olarak tanımlanmış olup madde 4/6 'da idarelerin merkez birimlerinde istihdam edilen avukatlardan birisi, üst yönetici onayı ile hukuk birimi amiri olarak görevlendirilir denilmektedir.

Yine, madde 6/2' de, idareleri adli ve idari yargıda, icra mercileri ve hakemler nezdinde vekil sıfatıyla doğrudan temsil yetkisi; hukuk birim amirleri, hukuk müşavirleri, muhakemat müdürleri ve avukatlara aittir denilmektedir.

Aynı maddenin 5. fıkrasında, idareleri vekil sıfatıyla temsile yetkili olan hukuk birim amiri, hukuk müşaviri ve avukatların bir listesi, idaresince yazılı olarak veya Adalet Bakanlığınca elektronik ortamda ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına, Askeri Savcılıklara, ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanlığına verilir denilmektedir.

İlgili kararnamede hukuk birim amirinin kim olduğu tanımlanmamıştır.Merkezde hukuk müşavirliklerinde hep hukuk mezunu olunmakta tek istisnası hukuk mezunu olmayan kaymakamların, hukuk müşaviri olarak mekeze ve hukuk işleri müdürü(miah) olarak valiliklere atanabilmektedirler.

Belediyelerde hukuk işleri müdürleri hukuk mezunu olup valiliklerde ki hukuk işleri şube müdürleri hukuk mezunu değildir.Danıştay İkinci Dairesi Esas No: 2013/6705 sayılı kararı ile Avukatların Şube Müdürüne bağlı olamayacağı kararını vermiştir.Yargıda temsil yetkisi hukuk eğitimi almış kişilerce yapılmalıdır.Yoksa hukuk fakültelerine ihtiyaç kalmaz.

Konuya ilişkin olarak hukuk hizmetlerinin yürütülmesi hukukçulara bırakılmalı ve valiliklerde de hukuk müşavirlikleri kurulması yönünde çalışma yapılması yerinde olacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim