• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C

Yargıtay DNA Testi Ücretinin Hazine Tarafından Ödenmesi Gerektiğine Hükmetti

Yargıtay DNA Testi Ücretinin Hazine Tarafından Ödenmesi Gerektiğine Hükmetti
Yargıtay kendisinden olmayan çocuklarının DNA testi için lazım gelen parayı vermediği sebebiyle dava talebi kabul edilmeyen babayı haklı buldu. Test bedeli , daha akabinde haksız taraftan alınmak üzere Hazine'den ilk karşılaması yapılacak.

Boşanma davası esnasında kendisinden bulunmadığı öğrendiği iki çocuğu için "Soy bağının reddi" davası açan ancak DNA testi için lazım gelen bedeli yatırmadığı sebebiyle davası kabul edilmeyen babayı Yargıtay haklı buldu.

Yargıtay, "Yerel mahkemenin, DNA ücretini dava neticesi borcu lazım gelen taraftan alınmak üzere Hazine'den ödenmesine karar vermesi lazım gelirken davayı reddetmesi, yasaya aykırı" diye belirtti.

Süreç, eşinin baba S.Y.'ye şiddetli geçimsizlik dolayısıyla İkinci Haziran 2012'de boşanma davası açmasıyla başladı. S.Y. eşinden İkinci çocuğu olduğunu sanıyordu. Dava sürecinde çocukların kendisine ilişkin bulunmadığı öğrendi. Soy bağının reddine karar verilmesini talep etti . Şayet mahkeme, DNA testi için ücretin yatırılmadığı nedeni ile davanın reddine karar verdi.S.Y. bunun üzerine karara itiraz etti. Dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, DNA ücretinin yatırılmadığı sebebiyle davayı kabul etmeyen mahalli mahkemenin kararını hukuka aykırı buldu. 

'DELİLSİZ KARAR OLMAZ' 

Daire kararında davacı babanın delillerinin toplanması ve davanın sonucunda da delillerin değerlendirilip bir karar verilmesi lazım gelirken , deliller toplanmadan eksik tetkik ve araştırma neticesi yazılı biçimde karar verilmesinin yasaya aykırı olduğunu ifade etti . Daire, gerekçesinde "Dava soy bağına ilişkindir. Kamu düzenine ait olan bu tür davalarda, Türk Medeni Kanunu'nun alakalı maddelerince hakim, maddi olguları re'sen araştırır ve kanıtları serbestçe takdir eder. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 325.maddesi uyarınca da tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edemeyeceği dava ve işlerde, hakim tarafından re'sen başvurulan deliller için lazım gelen giderlerin, bir haftalık zaman içinde taraflardan birisi ya da belirtilecek oranda her ikisi tarafından ödenmesine karar verilir. Şayet belirlenen zaman içinde bu işlemlere ilişkin giderleri karşılayacak miktarda avans yatırılmazsa, ileride bu gideri borcu lazım gelen taraftan alınmak üzere Hazine'den ödenmesine hükmedilir. Mahkemece açıklanan usul ve biçimde yargılama yapılmak yoluyla DNA testinin yaptırılması lazım gelirken , DNA giderinin yatırılmaması nedeni ile davanın reddedilmesi yasalara muhaliftir " diye belirtti . 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim