• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 16 °C

Yargıtay: “Sanığın Duruşmaya Katılması Ödev Değil Haktır”

Yargıtay: “Sanığın Duruşmaya Katılması Ödev Değil Haktır”
Sanığın, mahkemeye gelme talebine rağmen ‘ses ve görüntü bilişim sistemi’ üzerinden savunmasının alınıp mahkum edilmesi Yargıtay’da bozma gerekçesi oldu.

Yargıtay, yerel mahkemenin cezaevindeki bir sanığın duruşmaya katılma talebini kabul etmeyerek ‘ses ve görüntü bilişim sistemi’ (SEGBİS) aracılığıyla savunmasını alarak verdiği mahkumiyet kararını bozdu. Sanığın mahkemede bulunmasının bir hak olduğuna dikkat çeken Yargıtay, istenmemesine rağmen SEGBİS üzerinden savunma alınmasını ‘hak kısıtlanması ve adil yargılama ilkesine aykırı’ buldu. Sanığın istemesi halinde SEGBİS yerine bizzat duruşmaya getirilmesi gerektiğini kaydeden Yargıtay, “Sanığın, duruşmada hazır bulundurulması sadece ödev değil aynı zamanda bir haktır.” ifadelerini kulandı.

Sanık bizzat duruşmaya katılmak istedi

Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan bir mahkum hakkında verilen ceza sonrası Yargıtay’dan verilen bozma kararı üzerine davaya yeniden bakan mahkeme tarafından duruşma yapıldı. Duruşmadan önce tutuklu sanık, 06 Ekim 2015 tarihinde SEGBİS sistemi aracılığı ile bozma ilamına uyulup cumhuriyet savcısının mütalaasından sonra duruşmaya bizzat katılıp savunma yapmak istediğini belirtti. Ancak, yasal ve yeterli olmayan gerekçeyle sanığın bu talebini reddeden mahkeme, sanığın cezaevinden SEGBİS sistemi aracılığıyla beyanını aldı ve mahkumiyetine karar verdi.

Yargıtay sanığın itirazını yerinde gördü

Sanık, bizzat duruşmaya katılmak istemesine rağmen mahkemece SEGBİS ifadesinin alınmasının ‘Savunma hakkının kısıtlanması’ olduğu gerekçesiyle Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 1. Dairesi,  ceza yargılamasının temel ilkelerinden birinin ‘doğrudan doğruyalık- vasıtasızlık’ olduğunu vurgulayarak, CMK’nın 193/1. maddesine göre de ‘sanık olmaksızın yargılama olmaz’ genel kuralına dikkat çekti. Duruşmada hazır bulunmak isteyen sanığın, duruşmada hazır bulundurulmasının sadece ödev değil aynı zamanda bir hak olduğunu belirten Yargıtay 1. Dairesi, bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına da vurgu yaptı.

SEGBİS, SANIĞIN AÇIK KABULÜNE DAYALI OLMALI

Kovuşturma aşamasında, sanığın duruşmada hazır bulundurulmasının genel kural olduğunun altını çizen Yargıtay, “Bu hak ciddi nedenlere dayalı olarak mahkeme kararı ile sınırlandırılabilir. İlk ve son savunmanın yapıldığı, esasa ilişkin delillerin toplandığı oturumlara sanığın SEGBİS yolu ile katılması, açık kabulüne dayalı olmalıdır.” dedi. Tüm bu açıklamalar karşısında; Yargıtay 1. Dairesi kararında özetle şu ifadelere yer verdi: “Anayasa Mahkemesi ve TCK’nın ilgili maddesinin iptal edilen bölümleri nazara alındığında, sanığın hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesinde zorunluluk bulunması. Usule aykırı olup, sanık müdafinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, sair yönleri incelenmeyen hükmün öncelikle bu nedenlerle tebliğnamedeki düşünceye aykırı olarak bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

MEHMET KURU / YENİ HAYAT

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim