• BIST 110.932
 • Altın 174,978
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C

Yargıtay'ın Konut Kredisi İpotekli Eve Haciz ve Meskeniyet İddiası Kararı

Yargıtay'ın Konut Kredisi İpotekli Eve Haciz ve Meskeniyet İddiası Kararı
Yargıtay'ın konut kredisi ipotekli eve haciz ve meskeniyet iddiası ile ilgili kararını yayınlıyoruz.

YARGITAY 12. Hukuk Dairesi 
ESAS: 2013/13509 
KARAR: 2013/21517

Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

Borçlu meskeniyet şikayetinde bulunmuş, mahkemece, şikayet konusu taşınmaz üzerine haciz tarihinden önce kurulan ipotek nedeniyle borçlunun alacaklılara karşı meskeniyet iddiasından vazgeçtiği gerekçesiyle şikayetin reddine karar verilmiştir. 

Borçlunun daha önce ipotek ettiği taşınmazı hakkında sonradan haczedilmezlik şikayetinde bulunabilmesi için ipoteğin, mesken kredisi, esnaf kredisi, zirai kredi gibi zorunlu olarak kurulmuş ipoteklerden olması gerekir. Zira, zorunlu olarak kurulan ipoteğin meskeniyet şikayetine engel teşkil etmeyeceği ilkesi, bu ipoteğin sosyal amaçlı olarak verilen kredinin teminatını oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında, borçlunun serbest iradesi ile kurduğu ipotekler, adı geçenin daha sonra bu yerle ilgili olarak meskeniyet iddiasında bulunmasını engeller. 

Somut olayda, mahkemece celp edilen meskeniyet iddiasına konu taşınmazın tapu kaydından .....Bank Anonim Şirketi lehine 18/05/2010 tarihli işlem ile ipotek kurulduğu anlaşılmakta ise de, taşınmaza ipotek koyduran bankanın mahkemeye hitaben yazdığı 03/01/2013 tarihli cevapta borçlunun taşınmazına konulan ipoteğin konut kredisinden kaynaklandığı belirtilmiş olup, konut kredisi zorunlu ipoteklerden olduğundan şikayetin esası hakkında karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile şikayetin reddine karar verilmesi isabetsizdir. 

SONUÇ: Borçlunun temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), ilamın tebliğinden itibaren 10 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 10.06.2013 gününde oybirliğiyle karar verildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim