• BIST 112.122
 • Altın 174,588
 • Dolar 4,0390
 • Euro 4,9849
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası'ndan Demokrasi, Hukuk ve Adalet İçin Tarihi Çağrı

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası'ndan Demokrasi, Hukuk ve Adalet İçin Tarihi Çağrı
YARSAV ve Yargıçlar Sendikası, Yüksek Yargıda tasfiye anlamına gelen yasaya tepki göstermek bugün bugün saat 12.30'da Yargıtay'ın önünde olacaklarını açıkladı.

"Bilinmelidir ki; bu ilkeler ve haklar yok edildiğinde Cumhuriyetin bütün kazanımları da aynı anda yok olacaktır" denilen açıklamada, 12.30'da Yargıtay'ın Atatürk Bulvarı kapısında yapacağımız basın açıklamasına destek verme çağrısı yapıldı.

İşte o çağrı;

"DEMOKRASİ, HUKUK VE ADALET İÇİN DAVETİMİZDİR

Birleşmiş Milletler Bangalor Yargı Etiği İlkeleri uyarınca, yargı bağımsızlığı, hukuk devletinin ön koşulu ve adil yargılanmanın temel garantisidir. 

Bu ilke, Türkiyenin yasama ve yürütme ile yargı organları ve temsilcileri için bağlayıcıdır.

Anayasanın Cumhuriyetin nitelikleri başlıklı 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu, 7, 8 ve 9. maddelerinde ise yasama, yürütme ve yargı yetkisinin kimler tarafından kullanılacağı belirtilip, yürütme görevinin Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından Anayasa ve yasalara uygun olarak kullanılacağı, 11. maddesi de Anayasa hükümlerinin yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlayan temel hukuk kuralları olduğu belirtilmektedir.

Anayasanın 159. maddesinde özellikle HSYK'nın mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre kurulup görev yapacağına yer verilmiştir. Ayrıca yargıçlar mahkemelerin kapatılması veya kadrosuzluk gibi nedenlerle azledilemezler, görevlerine son verilemez.

Oysa siyasi iktidar yasa yoluyla şu anda Türkiyenin en güvenceli mesleği olan yüksek mahkeme üyeliği görevini yasa ile sona erdirmek istemektedir. Bu yasa, Anayasaya açıkça aykırı olup Yargıtay ve Danıştay üyelerinin azlini öngörmektedir.

Diğer yandan, yargıçların azli sonucunu doğuracak bu yasayı Adalet Bakanlığı hazırlamıştır. Hükümet yani yürütme organı yüksek yargıçların azlini öngören bir yasa hazırlayamaz, bu sonucu doğuracak bir tasarrufta bulunamaz. 

Yüksek yargıçların yasa ile azli, sadece azledilenleri ilgilendiren basit bir özlük meselesi değildir. Yargı bağımsızlığı ve yargıçlık teminatı halkın hukuka ve adalete erişim, adil yargılanma hakkının ve hukuk güvenliğinin, hukukun üstünlüğü ilkesinin korunmasının güvencesidir. Danıştay ve Yargıtay üyelerinin azli ile başlayan süreç asıl olarak anılan hak ve ilkelerin yürürlüğünün kaldırılmasına yöneliktir. Unutulmaması gereken adalet ve demokrasinin yok edildiği yönetim biçiminin adı diktatörlüktür. 

Bu güne kadar yargı sopa olarak kullanılarak otoriter yönetim şekli tesis edilmiş, yasama ve yürütme güçleri arasındaki ayrılık ortadan kaldırılmış, yargı baskı altına alınmıştır. Şimdi yargı gücü de aynı yasama ve yürütmede olduğu gibi tek adama bağlanmak ve demokrasi yok edilmek istenmektedir. Demokratik hakları istemek, talepleri yüksek sesle dillendirmek suç değildir.

Bizler,
Şimdi,
Öncelikle Yüksek Mahkeme Başkanlarını,
Başkanlık Kurullarını,
Yüksek Yargıçları,
İlk derece mahkemeleri yargıç ve savcılarını,
Türkiye Barolar Birliğini,
Baro Başkanlarını,
Yargının aktif ve dinamik gücü olan Türkiye'nin bütün avukatlarını,
Üniversiteleri,
Sendikaları,
Dernekleri,
Sivil Toplum Kuruluşlarını,
Türkiye halkını,
Siyasi iktidarın Cumhuriyet ve Demokrasiyi ortadan kaldırmaya, ve teokratik-otoriter bir tek adam rejiminin tesis edilmesine yönelik bu tasarrufuna karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Yargının bağımsızlığı, 
Yargıcın tarafsızlığı,
Yargıçlık teminatı,
Hukukun üstünlüğü, 
Hukuk güvenliği, 
Adil yargılanma hakkı,
Adalete erişim hakkı
varsa demokratik, laik, hukuk devleti olan Cumhuriyet ülkesi vardır.

Bilinmelidir ki; bu ilkeler ve haklar yok edildiğinde Cumhuriyetin bütün kazanımları da aynı anda yok olacaktır. 

Cumhuriyet ve demokrasinin korunması, yargı bağımsızlığı, yargıçlık teminatı, adil yargılanma hakkı ve hukuk güvenliği ile hukukun üstünlüğü ilkelerinin yok edilmemesi için tüm demokrasi güçlerini Pazartesi günü saat 12.30'da Yargıtay'ın Atatürk Bulvarı kapısında yapacağımız basın açıklamasına destek vermeye çağırıyoruz."

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim