• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C

Yazı Dizisi: Kudüs'ü Anlamak - 3

Yazı Dizisi: Kudüs'ü Anlamak - 3
BaroTürk yazarı Av. Saliha Merve Kaya, Kudüs'e yaptığı seyahatin ardından izlenimlerini "Kudüs'ü Anlamak" başlığıyla kaleme aldı.

KUDÜS'Ü ANLAMAK - 3

Av. Saliha Merve KAYA

İsrail Kudüs'ü Nasıl Yönetiyor?

Kudüs’ün şuanki hakim siyasi iktidar olan İsrail tarafından nasıl yönetildiği, 5 günlük bir ziyaret ile elbetteki tam olarak yanıtlanamaz. Ancak, araştırmalarımız, gördüklerimiz, orada  yaşayanlarla görüşmelerimiz, bu sorunun cevabına bir parça da olsa ışık tutacaktır.

Kudüs’e gittiğimizde birçok yeri gezme imkanımız oldu; Hz. Davut Kabri, Son Yemek Kilisesi, Hz. Ömer Mescidi, Kıyamet Kilisesi, Sion Tepesi, Ömer İbnü’l Hattab Meydanı, Hz. Meryem Kilisesi, Zeytindağı… Ancak Mescid-i Aksa’ya girişimiz, oldukça uzak bir mesafede konumlanmış, uzun namlulu silahları olan ve birçok askeri mühimmatla donanmış askeri birlikler tarafından çoğu zaman engellendi. Bu durumda, yolun kenarında bulunan askerlerin beklediği yerin hemen önünde, namaz kılınmak zorunda kalındı. İçeri alındığımız zamanlarda ise, yine askerlerin kontrolünden geçtik. Cuma vaktinde, daha farklı bir uygulama vardı; 4 farklı mevkide bekleyen askerlerin kontrolünden geçerek, sadece kadınlar ve 50 yaş üzeri erkekler içeri alındık. Mescid-i Aksa’da, cuma vakti hariç diğer vakitlerde çok az insan olduğunu gördük.

Kudüs’de, Müslümanlar için kutsal bir mekan olan Mescid-i Aksa’nın neresi olduğunu belirtmemiz de yararlı olacaktır. Mescid-i Aksa,  sadece bir camiye verilen isim değildir, 144 dönümlük bir alan içerisinde Kıble Camii, Kubbetü’s-Sahra, Burak Mescidi, Mervan Mescidi ve içerisinde medrese, kütüphane ve müzenin de bulunduğu geniş bir mekanın adına verilen isimdir. Kubbetü’s Sahra, Hz.Muhammed’in miraca yükseldiği mekan, Kıble Camii ise, Müslümanların yöneldiği ilk kıbledir.

Tarihi mirasımızdan biri olan Mescid-i Aksa’nın (Unesco’nun sitesinde Kudüs, tehlike altında bulunan dünya miras listesinde geçmektedir) altında İsmail mabedinin olduğu düşüncesi ile yıllardır kazı çalışması yapılmakta, tüneller kazılmaktadır. Girişini gördüğümüz bu tünellerin, Mescid-i Aksaya önemli ölçüde zarar verdiği, mescidi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya getirdiği birçok çalışmayla kanıtlanmış bir gerçekken, hiçbir şey yapılamıyor olması da ayrıca düşündürücüydü.

Yahudi ve müslüman mahallelerini, mezarlıklarını gezdik. Yahudilerin yaşadıkları mahalleler; güzel, bakımlı, temiz, bol yeşillikli alanlardı. Müslüman mahelleleri ise, tam aksine çöp içerisinde, pis ve bakımsızdı. Aynı belediyeye bağlı birbirine oldukça yakın mahaller arasındaki bu keskin ayrım, neredeyse insana bu iki mahallenin aynı şehirde olduğunu unutturuyordu. Müslüman olmanız, Yahudiler ile eşit kamu hizmetine sahip olamayacağınız anlamına gelmekteydi.

Kudüs’ün islami karakterini yok etmek için uygulanan politikalardan biri de, müslüman mezarlıklarında görülebiliyordu. Yahudi mezarlıklarının tam aksine, Müslüman mezarlıkları -müslüman mahallelerinde olduğu gibi- bakımsız, pis ve çöplük içerisinde tutuluyordu. Bir milletin mezarlığı, onların kültürünü, yaşam tarzını, geçmişini, kimliğini yansıtır ve şehirle aralarında bir bağ kurar. Mezarların yok edilmesi, tüm bu saydıklarımızın da yok edilme kastının olduğu anlamına gelir. 

Batı Kudüs’de gittiğimiz Me’menullah adında müslüman mezarlığının bir kısmının yıkılıp, yerine park yapıldığı söylendi. Kalan kısmında -mezarlığın bir kısmını görmeniz mümkündü- ise Tolerans adında bir müzenin (“Museum of Tolerance”) inşaatını gördük. Bu durum insanın aklına şu soruyu getirdi: Bir mezarlığın yıkılıp, yerine müze yapılması durumunda nasıl toleranslı olunurdu? 

Mescidi Aksa’da tanıştığım arapça öğretmeni filistinli bir kadın, malik olduğu toprağa ev yapabilmak için yaklaşık 200.000 Dolar değerinde ruhsat parası vermesi gerektiğini ve bu parayı karşılayamadığından kirada oturduğunu ifade etti. Kudüs’de yaşam oldukça pahalı ve bu paranın verilmesi oldukça zordu. 

YARIN: Kudüs İzlenimleri

İLGİLİ HABERLER

Av. Saliha Merve Kaya Yazdı: "Kudüs'ü Anlamak"

Yazı Dizisi: Kudüs'ü Anlamak-2

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim