• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

"Yeni Anayasa'ya İhtiyaç Olduğu Kuşkusuzdur Fakat AKP Bu Konuda Samimi Değildir!"

"Yeni Anayasa'ya İhtiyaç Olduğu Kuşkusuzdur Fakat AKP Bu Konuda Samimi Değildir!"
Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından gündeme getirilen Yeni Anayasa çalışmaları hakkında görüşlerini paylaştı. Av. Çıtırık, AKP'nin bu konuda samimi olmadığını belirtti.

BAROTÜRK Özel Haber

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından gündeme getirilen Yeni Anayasa çalışmaları hakkında görüşlerini paylaştı. Av. Çıtırık, “gündemimize yine Yeni Anayasa yapılması ya da değişikliğe gidilmesi, özellikle Kaçak Saray'ın yönlendirmeleri sonucunda, oturdu” dedi.

"82 ANAYASASININ YÜZDE YETMİŞİ DEĞİŞTİ"

Mevcut Anayasada 1982'den bugüne kadar 17 kez değişikliğe gidildiğini, 113 maddenin değişikliğe uğradığını ve bunun da anayasanın % 70'ne karşılık gelmekte olduğunu belirten Adana Barosu Başkanı, “yasamaya karşı yürütmeyi daha da güçlendiren, hazırlanmasında toplumsal kesimlerden, kurum ve kuruluşlardan görüş alınmayan, aleyhine propaganda yapılamayan, referandum değil plebisit oylaması olan, 1961 Anayasasına ve getirdiklerine tepki olan, temel hak ve özgürlüklerin kullanımını daraltan, özgürlüklerin yerine sınırlamaları getiren, aslında yönetmelik mahiyetinde hazırlanmış, birey-yurttaşın yerine devleti koyan, 12 Eylül Darbesinin ruhunu ve zihniyetini yansıtan 1982 Anayasasının yerine, toplumsal katmanlardan, kurum ve kuruluşlardan gelen demokratik talepleri esas alan, ülke gerçeklerinden kaynaklanan, kimsenin yok sayılıp ötekileştirilmediği, devletin birey-yurttaş için var olduğu, devletin sınırlandığı, birey yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin genişletildiği, sınırlamanın istisna olduğu yeni bir anayasaya, toplumsal uzlaşma metnine ihtiyaç olduğu kuşkusuzdur” dedi.

Av. Çıtırık ortaya çıkan bu yeni taleple ilgili kaygılarını şu cümlelerle paylaştı;

“Ancak bu değişikliği, Anayasa ihlallerini her gün yapan ve anayasayı askıya alarak filli, yeni bir durumun oluşturduğunu dile getirenler gerçekleştirebilirler mi? Bu çağrılarında gerçekten ülke demokrasisinin standartlarını yükseltmek, devleti sınırlamak, bireyin haklarının kullanımını genişletmek amacıyla mı yapıyorlar, yoksa kişisel ikbal, bireysel çıkar için mi yapılıyor? Samimi olmadıkları ortada...”

"AKP'NİN SAMİMİ OLMADIĞI ORTADA"

AKP’nin bu konuda samimi olmadığını 24. Dönemde TBMM’de kurulan Anayasa Komisyonu’nda yaşananları hatırlatarak ortaya koyan Av. Çıtırık, o dönemi şöyle özetledi;

“24. Dönem TBMM Genel Seçimleri sonrasında (2011-2015), Ekim 2011'de her siyasi partinin eşit biçimde temsil edileceği Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmuş ve çalışma esasları belirlenerek, bu komisyonun Anayasa yapım sürecini yönetmek ve taslak metni hazırlamak görevinde olduğu, çalışmalarını 2012 yılı sonuna kadar tamamlayacağı belirlenmişti. Oluşturulan komisyonlarda, 42 siyasi parti, 39 meslek örgütü ve sendika, 79 dernek-vakıf-üniversitelerden oluşan platform dinlenmiş, yeni Anayasa web sitesi ve e-posta yoluyla 64 bin kişiden görüş alınmıştı. Zaman zaman çalışmalarda tıkanıklıklar yaşanmışsa da çalışmalar sürdürülmüş ve altmış madde de siyasi partiler uzlaşmıştı.”

"DAHA ÖNCE KURULAN KOMİSYONU AKP DAĞITTI"

Komisyonun da başkanlığını yürüten Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in komisyonun çok önemli bir görev üstlendiğini ''Yeni bir Anayasa yapmadığımız takdirde, sorumluluk tümüyle siyasete, dört partiye ve Meclis olarak bize aittir” sözüyle açıkladığını belirten Av. Çıtırık, “dar bir zaman diliminde ciddi çalışma yürütülmüşse de başkanlık sistemi dayatmaları ile komisyon çalışamaz hale dönüşmüştü” dedi.

Av. Çıtırık değerlendirmesini şu ifadelerle tamamladı;

“Muhalefet partileri, yine de masadan kalkmamışlar, masadan kaçan, bugün yine Yeni Anayasa diyen AKP olmuştu. AKP komisyon üyelerinin, üst üste üç oturuma mazeretsiz katılmamaları sonucunda, çalışma usullerinin 15. Maddesi uyarınca AKP komisyondan çekilmiş sayıldığından, komisyonun görevi de sona ermişti.

Bundan dolayı AKP’nin Yeni Anayasa istemi samimiyetsizliğin en büyük göstergesidir. Geçmişte yaptıkları ortadadır...”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim