• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

Yeni TTK ve Yeni Kurulan Şirketlerde Yeni İmza Sirküleri

Av. Nazlı Gaye ALPASLAN

Bilindiği gibi, yeni TTK hükümlerine göre limited şirket kuruluşunda MERSİS sistemine göre standart 13 maddeden  ibaret  tip sözleşmeler kullanılmaktadır.  Buna göre, şirket kuruluşları ve yeni anasözleşmeler internet üzerinden  yapılabilmektedir. 

 
Yeni TTK hükümlerine göre, şirketin 8. maddesinde yer alan “şirketin idaresi” başlıklı madde hükmünde “şirketin işleri ve işlemleri  genel kurul  tarafından seçilecek  bir veya birkaç müdür tarafından  yürütülür. İlk 10 yıl için  ………. TC kimlik  nolu ……….  şirket müdürü olarak  seçilmiştir. 
 
 
İlk 10 yıl için ……….. TC Kimlik  nolu  ………… kişi 01.11.2022 tarihine kadar  şirket müdürü olarak seçilmiştir. Adresi …………………..’dır. 
 
Yetki şekli:  münferiden temsile  yetkilidir.” 
 
daha sonra şirketin  tip  anasözleşmesinin 9. maddesi “temsil”e ayrılmıştır. Buna göre, madde 9 temsil:  şirketi müdürler temsil ederler.   Şirketi ilzam  edecek  imzalar ortaklar kurulu tarafından  tespit, tescil ve ilan olunur.” şeklinde devam ederek  en son  madde 13 kanuni hükümler olarak  yer almaktadır.
 
Burada, dikkat edilecek konu bir sonraki aşamada şirketin imza sirkülerinin tanzimidir. İmza sirkülerinin tanzimi sırasında noter, imza sirkülerini düzenler, sirkülerde sadece şu  bilgiler yer alır. Şirketin unvanı, şirketin adresi, temsile yetkili olan kimsenin adı soyadı, yetkinin nasıl  kullanılacağı, yetkinin süresi (bu bölümde anasözleşmeye atıf yapılarak MERSİS tip  ana sözleşmesinin 8. maddesi aynen gösterilir), 
 
İmza sirkülerinin ortasında  da şirketi temsile yetkili  olanın  adı soyadı ve yan yana tatbiki üç imzası  belirtilmektedir.
 
Sirkülerin en son dayanak maddesinde “dayanak” olarak: “……… Ticaret  Sicil Müdürlüğü tarafından  verilme ekli ilana göre şirket anasözleşmesinin  şirketin idaresi 8., temsil ile ilgili 9. maddelerine istinaden şirketimize ilk 10 yıl için  ……. Tarihine kadar ……… kişi münferiden  şirket müdürü olarak  seçildiği  ve bu  hususların TC ……… Ticaret Sicil Müdürlüğüne ……. Tarihinde tescil edildiği görülerek  eklendi.  İşbu dayanak Noterlik Kanunun  79. maddesine göre yazılmıştır.” denilerek sirküler  noter tarafından imza ve mühürlenerek tasdik edilir.
 
Özetle,  yeni limited şirket  tip anasözleşmeleri gereğince “…… şirketin işleri ve muameleleri ortaklar kurulu tarafından  seçilecek  bir veya birkaç  müdür tarafından  yürütülür.  Şirketi müdürler temsil ederler.  ……. Şirketi bilcümle  resmi ve hususi daireler, hakiki ve hükmi şahıslar, bankalar,  adli ve idari merciler,  defterdarlık, maliye, vergi daireleri  nezdindeki …….. şirket  müdürlüğüne atanan ……….. 10 yıl süre ile  şirketi temsil ve ilzam etmelerine   yetki verilmiştir.” şeklindeki eski klasik  sirküler  bundan böyle kullanılmamaktadır.   Yeni sirkülerde yukarıda yer  alan klasik yetki paragrafı bulunmamaktadır.
 
Yeni TTK hükümlerine göre kurulacak  şirketlerin yeni sirkülerinde yetki maddeleri çok ayrıntılı olarak yer almamaktadır. Durum böyle olmasına rağmen uygulamada eski sirküler süresi bitinceye kadar kullanılabilir. Yeni kurulacak  limited şirketlerin sirkülerinde şirket müdürünün yetkilerinin  yukarıda yer  aldığı gibi tek tek  tadat  edilmesi gerekmemektedir.   Yeni tip sirküler, şirket müdürüne anasözleşmenin  7 ve 8. maddesinde belirtilen münferiden temsil yetkisini vermektedir. Yine, standart anasözleşmenin 9. maddesindeki yetkiler münferiden temsile yetkili kişi tarafından belirtilen süre sonuna kadar kullanılabilecektir.[1]
 
Anonim ve limited şirketlerde ultra vires prensibi gereği anasözleşmede yer almayan iştigal konuları ile şirketin fiilen uğraşması durumunda şirket artık bu işi de yapıyor sayılacaktır.
 
Yeni limited şirket “imza sirküleri” örneği  aşağıda gösterilmiştir:
 
İMZA SİRKÜLERİ ÖRNEĞİ
 
ŞİRKETİN UNVANI                     :          ……………………………………..
 
ŞİRKETİN ADRESİ                      :          ……………………………………..
 
TEMSİLE YETKİLİ OLAN        :          ……………………………………..
 
YETKİNİN NASIL KULLANILACAĞI:         MÜNFERİDEN
 
YETKİNİN SÜRESİ                      :          İLK 10 YIL
 
 
TC ……. Ticaret Sicil Müdürlüğünün 162926 sicil  numarasında kayıtlı olup şirket ana sözleşmesinde belirtilen işlerle iştigal etmek üzere kurulmuş bulunan yukarıda ticaret unvanı ve adresi yazılı şirketimize ilk 10 yıl için …………. TC Kimlik Numaralı  …………..,  …./…/… tarihine kadar MÜNFERİDEN  şirket müdürü olarak seçilmiştir. Denilmekte  olduğundan  bu  hususun  dikkate alınmasını  ve aşağıdaki imzamın  tasdikini talep ederim.
 
ŞİRKETİ TEMSİLE YETKİLİ OLAN:
 
…………………      T.C. NO: ……………….
 
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim