• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 28 °C

Yeni Tüketici Kanunu 28 Kasımdan İtibaren Uygulamaya Girdi

Yeni Tüketici Kanunu 28 Kasımdan İtibaren Uygulamaya Girdi
Yeni Tüketici Kanunu 07.11.2013 tarihinde meclisten geçerek 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir ama yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde çıkarılması öngörüldüğü için tam anlamıyla uygulamaya 28.11.2014 itibariyle başlanmıştır.

Yeni Tüketici Kanunu  07.11.2013 tarihinde meclisten geçerek 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ancak 6502 Sayılı Yasa’nın uygulanmasına yönelik yönetmeliklerin, Yasa’nın 84. maddesi uyarınca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde çıkarılması öngörüldüğü için tam anlamıyla uygulamaya 28.11.2014 itibariyle başlanmıştır. 

Tüketici Haklarına yönelik ilk düzenleme olan 4077 sayılı kanun üzerinde kanunun uygulanması sürecinde tespit edilen eksikliklerin giderilmesi ve bu alandaki AB mevzuatına uyum sağlanması amacıyla, 2003 yılında geniş çaplı revize çalışmaları yapılmıştır. Fakat hem yeni Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu ile tüketici haklarına ilişkin getirilen düzenlemelere uyum sağlanması ihtiyacı ile hem de süreç içerisinde uygulamada meydana gelen aksaklıklar sebebiyle hemen hemen bütün maddelerde değişiklik ihtiyacı hasıl olmuş ve bu ihtiyaçlara cevap verebilmesi açısından 6502  sayılı kanun hazırlanmıştır.

Kanunda yer alan önemli düzenlemelerin bir kaçına değinmek gerekirse;

Sözleşmelere ilişkin olarak:

Öncelikle, tüketiciyi koruyan önlemlerin alındığını söylemek mümkün. Küçük puntolarla ve karmaşık olarak düzenlenen sözleşme ve bilgilendirmelerin yerine en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir, açık, sade ve okunabilir  düzenlenmeler zorunlu hale getirilmiştir. Yine pek çok alanda tüketicilerin bu sözleşmeleri imzalanmadan önce bilgilendirilmesi zorunlu tutulmuştur. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin hususların, sözleşmenin eki olarak tüketiciye ayrıca verilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Sözleşmede öngörülen koşulların; keyfi bir şekilde sözleşme süresi içinde, tek taraflı olarak, tüketici aleyhine değiştirilmesi yasaklanmıştır. Ayrıca Sözleşmede yer alan bir hükmün açık ve anlaşılır olmaması veya birden çok anlama gelmesi halinde, bu hüküm tüketicinin lehine yorumlanacaktır.

Ayıplı Mallara ilişkin: 

Ayıplı mal, kanunda; tüketiciye teslim anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmayan ya da sahip olması gereken özellikleri taşımayan mal olarak tanımlanmıştır. Eser sözleşmelerini de ayıplı hizmet kapsamına alınarak, tüketiciye, ayıplı hizmet sonucu ortaya çıkan eserin onarımını isteme hakkı tanınmıştır.

Yine ayıplı mal ve hizmette ilişkin ihbar mükellefiyeti kaldırılmış ve böylece tüketiciye sağlanan haklar tüketici lehine genişletilmiştir. Açık ayıp söz konusu olan durumlarda ise eski kanunla öngörülmüş 30 günlük ihbar süresi kaldırılmış, ilk 6 ayda, satıcıya malın ayıplı olmadığını, 6 aydan sonra ise tüketici malın ayıplı olduğunu ispatlama zorunluluğu getirilmiştir. 

Ayıplı mallara ilişkin en dikkat çekici düzenleme, sözleşmeye konu olan malın, sözleşmede kararlaştırılan süre içerisinde teslim edilmemesi veya montajının satıcı tarafından veya onun sorumluluğu altında gerçekleştirildiği durumlarda gereği gibi monte edilmemesi halinin de ayıp olarak düzenlenmesidir. Sözleşme hukukunda geç ifa ve temerrüt hükümlerine tabi olması gereken malın geç teslim edilmesi durumunun ayıp olarak kabul edilmesi ise eleştirilmektedir.

Taksitli ve kredili satışlara ilişkin düzenlemeler:

Yeni kanun, tüketiciye taksitle satışlar için 7 günlük cayma hakkı tanımıştır. Ancak taksitler kambiyo senedine bağlanamayacaktır. Yasa, bilgilendirmeye ilişkin önemli düzenlemeler içermektedir. Bunlardan biri de tüketici, kredi sözleşmesi imzalanmadan en az 1 gün önce tüketicinin bilgilendirilmesi zorunluluğu getirilmiştir. Yine ilk defa tüketiciye tüketici kredisi sözleşmesinden 14 gün içinde cayma hakkı tanınmıştır.

Kapıdan Satışlara ilişkin:

Mağduriyetlerin en çok yaşandığı “kapıdan satışlara”  ilişkin tüketicilerin hakları genişletilmiştir. Kapıdan satış yapacak firmalara 50 bin TL sermaye şartı getirilmiş ve Bakanlıktan izin alması zorunlu hale getirilmiştir. Kapıdan satışlarda 7 günlük cayma hakkı süresi de 14 güe çıkarılmıştır. Ayrıca tüketici, sipariş vermediği bir ürünün kendisine gönderilmesi durumunda artık sorumlu olmayacaktır.

Diğer genişletilen tüketici hakları:

Tüketiciden; haksız olarak talep edilen ücret, masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçişmiştir.  Tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulaması, temerrüt hali de dâhil olmak üzere, son bulmuştur. 

Abonelik sözleşmesinin kapsamı genişletilerek; elektrik, su, doğalgaz, internet gibi her türlü abonelik kapsama dahil edilmiştir. Tüm aboneliklerde tüketiciler, istediği zaman abonelik sözleşmesini feshedebileceklerdir. Aboneliğe son verme isteği süresi içinde yerine getirilmezse, bu sürenin bitiminden itibaren, abonelikten faydalanılmış olsa dahi tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemeyecektir.

Tüketici haklarını ihlal edenlere uygulanacak idari para cezaları caydırıcı, orantılı ve belirli olması ilkeleri göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmiştir. Gerçeği yansıtmayan indirimli satış kampanyaları yasaklanmış, tüketicilerin ticari reklam yoluyla yanıltılmasını engelleyecek tedbirler etkinleştirilmiştir. 

Söz konusu kanun ile tüketicilerin taraf oldukları birçok sözleşmede tüketiciler lehine önemli değişiklikler yapılmıştır. Tüketici işleminin kapsamı genişletilerek, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlem yasa kapsamına alınmıştır. Ancak 4077 sayılı yasada oluşan boşlukların Yargıtay uygulamalarıyla doldurulduğu alanlarda tüketiciyi korumaya yönelik yapılan düzenlemelerin yetersiz kaldığı söylenebilir. Bununla birlikte kanunda tüketiciyi koruyan bir çok önlem göz önünde bulundurulduğunda söz konusu düzenlemelerin sevindirici gelişmeler olduğu söylenebilir.

____________________________________

http://www.ankarabarosu.org.tr/Siteler/2012yayin/2011sonrasikitap/tuketici-kitap-web.pdf

http://www.sektorel.com/yazarlar/ugur-ozgoker/yeni-tuketici-kanunu-ve-getirdikleri  

http://www.bursabarosu.org.tr/paylasim/File/dosyalar/2014/pdf/tuketici.pdf 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim