• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 18 °C

Yeni Türkiye'den Hukuk! Manzaraları

Yeni Türkiye'den Hukuk! Manzaraları
Türkiye'de hukuksuzluklarla beraber zulümler de arttı. Beşikteki bebekten 80 yaşındaki dedelere, kadınlardan terör gazilerine, engellilerden hamilelere kadar her kesim insanlık dışı muameleden nasibini aldı.

İfade özgürlüğü, hukuk devleti, mülkiyet hakkı sıfırlandı.

Özgür Düşünce Gazetesi'nin haberine göre, ‘Yeni Türkiye'nin utanç listesi özellikle son bir yılda had safhaya ulaştı. iktidarı desteklemeyenler veya muhalefet edenler neredeyse her gün yeni bir haksızlık ve zulümle yüz yüze kaldı. İşte gelecek nesillerin utançla bakacağı insanlık dışı muamelelerin bazı örnekleri.

ÖLÜM DÖŞEĞİNDE TEBLİGAT

Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu kararı ile bin 776 emniyet müdürü ile 10 emniyet amiri resen emekliye sevk edildi. Emekliye sevk edilenler arasında yer alan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Abdülkadir Uysal, Malatya'da kanser tedavisi gördüğü hastanede solunum yetmezliğinden cihaza bağlı olarak yaşamını sürdürürken iki polis odasına gelerek emniyet kartına el koydu. Emeklilik işlemlerini gerçekleştirdi. 26 yıl çeşitli branşlarda emniyete hizmet eden Uysal yapılan muameleyi kendine yediremedi. Bir ay sonra hayatını kaybetti.

NAMAZ YOLUNDA YAZARA GÖZALTI

Eski Cumhuriyet savcısı ve gazeteci yazar Gültekin Avcı, ‘hükümete darbe' suçlamasıyla İzmir'de cuma namazına giderken yanında beş yaşında çocuğu varken gözaltına alındı. Avcı, daha önce savcılığa kendisi giderek ifade vermek istemişti. Ancak savcı İrfan Fidan, talebi kabul etmemişti.

SİLİVRİ'DE MAHREMİYET İŞKENCESİ

7 köşe yazısı gerekçe gösterilerek tutuklanan Gültekin Avcı, Silivri'de yaşadıklarını avukatı aracılığıyla Twitter'dan duyurdu. Gayri ahlaki ve insanlık dışı muamelelere maruz kaldıklarını belirten Avcı, banyoda dahi gardiyanlar için gözetleme penceresinin olduğunu belirtti. İç çamaşırlarını değiştirirken dahi gözetlendiklerini belirten Avcı, pencereye mahremiyet için gazete yapıştırdığında gardiyanlar tarafından gazetelerin anında yırtıldığını duyurdu.

CEZAEVİNDE ÇIPLAK ARAMA

Haber yaparken gözaltına alınan JİNHA Muhabiri Vildan Atmaca facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Atmaca, cezaevinde kaldığı süre boyunca bir çok psikolojik işkenceyle karşılaştığını belirtti. Cezaevinde çıplak aranmak istenen Atmaca, yemeklerin içinden kıl ve tırnak çıkması, günlük verilmesi gereken gazete, mektup ve kargoların verilmemesi gibi baskılarla karşılaştığını belirtti.

KADINLARA KELEPÇE

Manisa'da polis tarafından düzenlenen 'makul şüphe' baskınlarında, 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kelepçeli halde sağlık kontrolüne götürüldü. Kelepçeliler arasında iki başörtülü kadının yer alması tepki çekti. Kadınlardan birinin hamile olduğu ortaya çıktı.

GAZETECiLERE TERS KELEPÇE

İstanbul'daki Koza-İpek grubuna ait binaya sabah saatlerinde baskın yapan polis, gazete çalışanlarına zor kullandı. Biber gazının kullanıldığı operasyonda gazete çalışanları darp edildi, ters kelepçe ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında yer alan Kamil Maman bir gece nezarette bekletildi. Çıkarıldığı mahkemede tek başına örgüt kurmakla suçlandı.

POLiSTEN GAZETECiYE SiLAHLI TEHDiT

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde haber takibi sırasında polislerin tepkisine maruz kalan DİHA muhabiri Serhat Yüce'nin başına polis silah dayadı. Görüntü alınmasını engellemek isteyen polis iki gazeteciyi öldürmekle tehdit etti.

EVDE İNFAZ

İstanbul polisi, canlı bomba olduğu iddia edilen 16 farklı adrese operasyon düzenledi. Polisin gittiği evlerden biri de Doğan ailesinin Küçükarmutlu'daki adresiydi. Polisler içeride arama yaptıkları sırada, Dilek Doğan polisleri galoş giymeleri konusunda uyardı. Bu sırada Özel Harekat polisi Dilek Doğan'ı tüfeğiyle vurarak öldürdü. Operasyondan sonra, Dilek'in polise direndiği, tahrik ettiği iddia edildi. Daha sonra çıkan görüntülerde herhangi bir direnmenin olmadığı ortaya çıktı.

TUTUKLANAN HAKiM'iN EŞiNi iŞTEN ÇOCUĞUNU KREŞTEN ATTILAR

Reddi hakim kararı verdiği gerekçesiyle açığa alınan, ardından da tutuklanıp cezaevine konulan Hakim Metin Özçelik'in Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan eşi Dr. Hatice Özçelik'in Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesindeki işine son verildi. Rektörün ‘yukarıdan emir geldi' dediği belirtildi. 5 yaşındaki oğulları Mehmet Mert, annesinin kendisini almasına fırsat verilmeden hastane kreşinden atıldı.

CESEDE iŞKENCE

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik, polisin hendekleri kapatma gerekçesiyle düzenlediği operasyonda çıkan çatışmada öldürüldü. Polis Birlik'in cesedini zırhlı polis aracının arkasına bağlayarak metrelerce sürükledi.

MiRAY BEBEK MORGDA

Üç ay önce ilan edilen sokağa çıkma yasağında dünyaya gelen Miray bebek 89 günlükken yine bir sokağa çıkma yasağı sırasında hayatını kaybetti. Evlerinin merdivenlerinde halasının kucağında vurulan bebek, dedesi Ramazan İnce ve babaannesi Rukiye İnce tarafından beyaz bayrakla ambulansa götürüldüğü sırada aile bir kez daha tarandı. Minik Miray olay yerinde ölürken, dedesi ve babaannesi yaralandı. Dede kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken babaannenin tedavisi devam ediyor.

TERÖR GAZiSiNE GÖZALTI

Ankara'da polislere yönelik operasyonda 46 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınanlar arasında ekim ayında Mardin'de PKK'nın roketli saldırısıyla ağır yaralanan gazi başkomiser Mehmet Akif Yılmaz da yer aldı. Doktor raporuna rağmen gözaltına alınan başkomiser Yılmaz gözaltında fenalık geçirdi. Doktorlar ölüm riski taşıdığını belirtince apar topar hastaneye sevk edildi. Gazi komiser hastanede tedavi gördüğü sırada gözaltındaki tüm şahıslar serbest bırakıldı.

EŞiNi, iŞiNi VE ÇOCUĞUNU KAYBETTi

Sahur operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakılan, daha sonra iki defa da Tahşiye kumpasından gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ahmet Öztürk'ün hamile eşi yaşadığı stresten dolayı rahatsızlandı. Bebeğini kaybetti. Birkaç gün sonra da Ayşegül Öztürk vefat etti. Geride 5 yaşında bir evlat bıraktı. Tutuklanan Gazeteci Mehmet Baransu ve üç kez gözaltına alınan alınan Selman Yuyucu'nun da eşleri düşük yaptı.

TEFSiR ALiMiNE TERÖR iSNADI

Türkiye'nin sayılı tefsir alimlerinden 74 yaşındaki Prof. Dr. Suat Yıldırım'ın evi sabah namazı vakti TEM polisleri tarafından basıldı. Yıldırım evde bulunmadığı için gözaltı işlemi yapılamadı. Hakkında gıyabında tutuklama kararı çıkarıldı. 80 yaşındaki din alimi Ahmet Şahin de geçtiğimiz yıl gözaltına alındı.

POLiSLERE iFTARDA VE SAHURDA YEMEK YOK

22 Temmuz'da gözaltına alınan polisler dokuz gün hukuksuz şekilde nezarethanede tutuldu. 23 yıl terörle mücadele etmiş müdürlere ters kelepçe takıldı. Sahur sofrasında gözaltına alınan polisler iftar ve sahur vakitlerinde sağlık kontrolüne götürüldü. Kadir Gecesi'nde sahur yaptırılmadı. Araç içerisinde bekletilerek sahur vaktinin dolması sağlandı. Günlerce hukuksuz bir şekilde gözaltında kaldılar. Temmuz sıcağına rağmen Vatan emniyetteki nezarethanenin kaloriferleri çalıştırıldı. Tutuklu ve hükümlü olmamalarına rağmen Ramazan Bayramı'nda aileleriyle bayramlaştırılmadı. Adliye'de mescit olmasına rağmen -7. kattaki polislere mescitte bayram namazı kıldırılmadı. Polisler, bayram namazını nezarethanede kıldı.

SAVCI BiR YAŞINDAKi ÇOCUĞU KORiDORA ATTIRDI

2010 KPSS'deki usulsüzlüklerle ilgili algı soruşturmasında Şırnak'ta gözaltına alınan öğretmen Necla Alp, eşi ve 2 çocuğuyla ifade için Ankara'ya getirildi. Çocuklardan birisi rahatsızlanınca babası hastaneye götürdü. 1 yaşındaki Murat Cemal ise bakacak kimsesi olmadığı için savcının “Burası kreş değil” tepkisiyle soğukta tek başına koridora bırakıldı.

KAYYIMLA GASP

İş adamlarına yapılan hukuksuz baskılar ve şirketlere çökme operasyonları doruğa ulaştı. Banka ve holdinglere Türkiye tarihinde görülmemiş şekilde komik gerekçelerle el konuldu. Mülkiyet hakkı sıfırlandı. 850 gazeteci işsiz bırakıldı.

AİLE BOYU ZULÜM

Manisa'da hayırsever iş adamlarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 80 yaşındaki Mustafa Yerkazanoğlu terör örgütü kurmakla suçlandı. Hiçbir delilin bulunmadığı suçlamada tek gerekçe is Yerkazanoğlu'nun Bank Asya'ya para yatırması. İki ay önce iki oğlu tutuklanan Mustafa Yerkazanoğlu'nun gelini de kelepçelenerek gözaltına alınmıştı.

BEBEĞE SÜT YOK, DEDEYE İŞKENCE

Çanakkale'de hayırseverlere yönelik operasyonda gözaltına alınan Hulusi Acar (74) kalp hastası olduğuna dair raporu olmasına rağmen iki gün spor salonunda dondurucu soğukta bekletildi. Prof. Dr. Sedat Laçiner'le aynı operasyonda gözaltına alınan bir kadın çocuğunu emzirmek istedi. Polisler üç gün gözaltında kalan kadının çocuğunu emzirmesine izin vermedi.

TUTUKLU ENGELLiYE SİSTEMATiK EZiYET

62 yaşında ve yüzde 68 engelli olan şeker hastası Kazım Avcı, KPSS soruşturmasında tutuklu yargılanıyor. Avukatı başkalarının yardımı olmadan temel ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığını doktor raporlarıyla belgelemesine rağmen savcılık ve mahkeme kabul etmedi. Sistematik işkenceye tabi tutuldu.

CENAZE 7 GÜN SOKAK ORTASINDA

Taybet İnan Silopi'deki sokağa çıkma yasağı sırasında komşusundan evine dönerken nereden geldiği belli olmayan kurşunlarla vuruldu. Sokakta kakalan cenazesini almak için giden kayınbiraderi öldürüldü. Eşi ise yaralı kurtuldu. Katili bulunamayan 11 çocuk annesi 57 yaşındaki Taybet İnan'ın cenazesi öldürüldüğü sokaktan 7 gün sonra alınabildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim