• BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 27 °C

"Yolsuzlukla Mücadele Birinci Önceliktir"

"Yolsuzlukla Mücadele Birinci Önceliktir"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Habertürk televizyonunda canlı yayında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, "Yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesi açık söylüyorum, birinci önceliktir. Hiçbir şeyin üzeri örtülemez, onu söyleyeyim." dedi.

YOLSUZLUKLARLA MÜCADELE BİRİNCİ ÖNCELİK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yolsuzlukla mücadelenin son derece önemli olduğunu kaydetti. Gül, "Bir iddia varsa, bu iddianın gerçek olduğu tespit edilmeli, yoksa da yok olduğu gösterilip halk ikna edilmelidir." dedi.

"Yolsuzlukların üzerine gitmek ve vicdanları rahatlatmak gerekir." diyen Gül, şöyle devam etti: "Bu konuda prensipler çok önemlidir. Kurallar yeteri kadar iyi değilse ortam yolsuzluklara müsaade eder. Bize yeni kuralların gerektiği kanısındayım. Yolsuzlukla mücadelede şeffaflık getirildi ama bunların yeterli olmadığı kanısındayım. Sayıştay kanununun çıkarılması çok önemli. Dolayısıyla yolsuzlukla ilgili bir iddia varsa bunların üzerine gidilmesi birinci önceliktir herkes için."

SAVCININ BİLDİRİ DAĞITMASI

Savcının bildiri dağıtmasının doğru şeyler olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Bunun doğru olup olmadığı bu hukuk süreci içinde olacak. Savcılar bazılarını da tahliye ettiler. Hiçbir şeyin üzeri örtülemez. Ama mahkemelerin savcıların görevi bunu kuralların çerçevesinde ortaya çıkarmaktır. Yanlışı olmayan korkmaması gerekir. Büyük yatırımcılar var; eğer kurallarına uygun olmayan bir suç atılırsa birden bire herkesin itibarını yok edebilirsiniz.

MECLİS BAŞKANININ AÇIKLAMALARI

Meclis Başkanı'nın söylediği çok önemlidir. Soruşturma safası gizlidir. Çünkü savcı hakim değil. Bunlara hepimizin dikkat etmesi gerekir. Yolsuzlukların üstü kapanırsa toplumu çürütür. Üstüne gitmek gerekir. Hepimizin birinci önceliği ekonominin iyi olmasıdır. Ekonomik istikrar her şeyin başında gelir. Sermayenin dolaşımı serbest. Bir işadamı parasını istediği yere götürebilir. Ekonomide bir kötüye gidiş olursa biz kendi gemimizi delmeye başlamış oluruz. Eğer bir ülkede güven zedelenirse şu ülkeye yapılacak en büyük zarar olur." diye konuştu.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİNİN TEMEL İLKESİDİR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın tüm savcıların sicilini veren bir kurum olduğunu, mahkeme olmadığını belirterek," Bu manada, onların açıklamalarını doğru bulmadım. Mahkeme karar verecek, o açıdan bu tip çekişmeler çok açıkça dillendirmek iyi değil. Hukukun üstünlüğü, demokrasinin temel ilkesidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Yargı ile Hükümet vesayet uyguladığı gerekçesiyle birbirlerinden şikayetçi ve sizin müdahale etmenizi istiyorlar. Bu bir devlet krizi midir?" sorusuna, "Ben gerekli yerde dikkatleri çekiyorum, üstüme düşeni yapıyorum" dedi. Gül, "Bunun ötesinde yürütme, yanlış yapabilir. Bu doğru düşünerek yapabilir ama bu anayasaya aykırıysa, bunu test eden bir kurum var. Danıştay kararını verdi. Mekanizma, çalışıyor. HSYK tüm savcıların sicilini veren bir kurum, mahkeme değil. Bu manada, onların açıklamalarını doğru bulmadım. Mahkeme karar verecek, o açıdan bu tip çekişmeler çok açıkça dillendirmek iyi değil. Hukukun üstünlüğü, demokrasinin temel ilkesidir" diye devam etti.

BALYOZ VE ERGENEKON DAVALARINDAKİ TALEPLER

Askerlerin Balyoz ve Ergenekon davalarında yeni talepleri olduğunu belirtilmesi üzerine Gül, "Büyük serzenişler var, yanlışlar yapıldı, deniliyor. Bazısında temyiz bitti, bazısında yargılama devam ediyor. Toplumda, 'kurunun yanında yaş da yandı' algısı varsa, bununla ilgili hukuki çalışmalar yapılabilir. Buna karar verecek olan, parlamentodur." dedi.

‘MİLLİ ORDUYA KUMPAS KURULDU’ AÇIKLAMASI İÇİN NE DEDİ?

"Ergenekon ve Balyoz davalarına ilişkin kumpas kurulduğu iddiaları var. Devletin elinde delil var mı?" sorusu üzerine, "Ben bir cumhurbaşkanı olarak bu tür söylemlerde bulunamam. Böyle bir algı yoğunsa, bunun üstüne gidilir. Bununla ilgili, tüm hukuki çalışmalar yapılır. Parlamento'nun bileceği iştir. Muhakkak kesin yapıldı da, diyemezsiniz. Yüksek yargı işi de bitmiş bu davaların" ifadelerini kullandı.

HATAY’DA YAKALANAN TIR

Cumhurbaşkanı Gül, Hatay'da yaşanan TIR olayına ilişkin, olarak da “Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren bir TIR olduğunu söylediler. Bu çerçevede bakmak gerekir. Çeşitli güvenlik sebeplerinden dolayı sır çerçevesi içine giren devlet güvenliğini ilgilendiren bir şey. Suriye'de olanlar Türkiye için de ciddi bir tehdit durumunda. Suriye'nin her yeri yıkıldı. Türkiye'ye de yakın yerlerde radikal gruplar ortaya çıktı. Suriye rejiminin havadan açılan saldırılara karşı ezilen ve kış kıyamette çok zor şartlarda kalan Türkmen gruplar var. Suriye'deki Türkmen gruplara yardım yapmak bizim borcumuzdur. Sadece Türkmenlere değil tüm Suriyelilere. Bu TIR meselesinin Suriye'deki Türkmenlere yardım götüren bir TIR olduğunu söylediler. Bu çerçevede bakmak gerekir. Çeşitli güvenlik sebeplerinden dolayı sır çerçevesi içine giren devlet güvenliğini ilgilendiren bir şey." İfadelerini kullandı.

GENEL AF SÖYLENTİLERİ

Sıklıkla gündeme gelen genel af ile ilgili açıklama yapan Abdullah Gül, "Af kelimesi tehlikeli bir kelime. Bunlar bir kez ağza alınır bunun nereye gideceği belli olmaz. Bildiğim kadarıyla hükümet tarafından böyle bir çalışma görmedim" diye konuştu

“GEZİ OLAYLARI İLE YOLSUZLUK SORUŞTURMASI FARKLI KONULAR”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili bir soruya Gül, çözümsüzlük gibi bir şey görmediğini ve her şeyi çözümlü gördüğünü ifade etti. Türkiye'nin kesinlikle 10 yıl önceki demokrasi, hukuk standartlarının çok üstünde olduğunu dile getiren Gül, "Çok daha şeffaf ülke; herkes istediğini söylüyor. Muhakkak sıkıntılar var. Elbette pembe tablo çizmiyorum. Türkiye'nin çözülmeyecek meselesi olmadığını düşünüyorum." dedi.

Haziran ayındaki olaylarıyla bugünkü olayların farklı olduğunu düşündüğünü belirten Gül, aynı görmediğini kaydetti. Kürt meselesinin çözümünün birliğin, bütünlüğün zedelenmeden olması gerektiğini dile getiren Gül, bugün konuşulanların 10 yıl önce konuşulduğunda hapse girildiğini hatırlattı.

AYM’NİN TUTUKLU KCK’LI MİLLETVEKİLLERİ İÇİN VERDİĞİ KARAR

Anayasa Mahkemesinin tutuklu milletvekilleriyle ilgili kararının sorulması üzerine Gül, "Türkiye'nin demokratik hukuk devletinde kuvvetler ayrıIığı prensibi vardır. Yasama, yürütme, yargı; hepsi ayrı. Bunların bir ahenk içinde olması gerekir. Yürütmenin, yasamanın, yargının bir sorumluluk içinde olması gerekir." diye konuştu.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI

Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının çok önemli olduğunu vurgulayan Gül, kendi saygınlığı ve tarafsızlığını helal düşürmeden hareket edilmesi gerektiğini kaydetti. "Son kararları çok memnuniyet verici olarak karşılıyorum." diyen Gül, oy birliğiyle karar almasının da sevindirici olduğunu anlattı. "Bugün benimde atadığım üyeler de dahil hepsinin oy birliğiyle alınması evrensel hukukun dikkate alındığını gösterir." diyen Cumhurbaşkanı Gül, "Keşke bunlar daha önce alınabilseydi." ifadelerini kullandı.

"Objektif, anayasa, kanunlar ve şüphesiz uluslararası hukuku tanıdığımıza göre AİHM ve nihayetinde kendi vicdanlarına göre hareket edilmelidir." diyen Gül, bunun dışında ideolojik, dini, siyasi olabilir, kendilerine mahfuz tutulması gerektiğini belirterek karar verilirken deminki kriterlere göre vermesi gerektiğini dile getirdi. 

"Kesinlikle su götürmez şekilde objektifliğini kaybetmemelidir." diyen Gül, çeşitli yanlışlıkların gidereceği yerin mahkemeler olduğunu vurguladı. Gül, "Çeşitli davalarla ilgili sıkıntılar ortaya çıkıyorsa, serzenişler varsa bir sorun var demektir." değerlendirmesinde bulundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI KONUSUNDA KONUŞMAK İÇİN ÇOK ERKEN

Gül; yeniden cumhurbaşkanı adayı olup olmamasına yönelik bir açıklamada bulunmasının erken olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül; şunları kaydetti; "Bu konuyla ilgili de tüm bazı olayları buna bağlayanlar da çok konuşulur. Gerçekten benim seçimime kadar öyle oldu. Bundan sonra çok şey değişti. Kurallar net koyuldu. 30 Ağustos'da bu başlıyor. Adaylar ortaya çıkacak ona göre hiçbir problem yaşanmadan Türkiye seçimini yapacak. Bu konuda benim bir şey söylemem için çok erken. Günü gelince konuşuruz. Cumhurbaşkanlığı bu çerçeve içinde Türkiye içinde daha önce yaşanıldığı gibi kavgalar yaşanmaz. Herhangi bir konuşulmuş yazılmış çizilmiş şeyler böyle şeyler yok. Hep beraber bizim bu ülke. Çırpınmak gerekiyor memleketin kıymetini bilmemiz gerekiyor"

HSYK’DA YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN DEĞİŞİKLİKLER TEMEL KRİTERLERİ BOZMAMALI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Habertürk televizyonuna konuk oldu. Avrupa Birliği (AB) konusunda yeni bir atılım yapılması gerektiğine inandığını vurgulayan Gül, "Avrupa Birliği müzakere sürecini yeniden canlandırmamız gerekiyor. Sonunda üye olunur olunmaz, bu ayrı bir konu." dedi.

Önemli olanın AB üyesi bir ülke gibi olunması gerektiğini dile getiren Gül, ama o noktaya gelmek için bu reformlara hız vermek gerektiğini ifade etti. Gül, Avrupanın da çok kolay ulaşmadığını ve çok büyük acılar yaşandığını kaydetti. HSYK'nın yapısı üzerinde yapılması düşünülen değişiklik konusunda ise Gül, "Böyle bir çalışma var mı yok mu bilmiyorum. Doğrusu bilmiyorum. Önemli olan ne yapılacak. Yapılan, vaktiyle işbirliği içinde yapılmıştı. Epeyce AB kriterlerine uygun bir şekilde gerçekleşmiştir. Temel kriterleri bozmamak şartıyla bir şey yapılamaz diye bir şey diyemem." şeklinde konuştu.

Farklı farklı sebeplerden dolayı yargıdan şikayet edildiğini anlatan Gül, "Çok dikkat etmemiz, en çok korumaya mazhar, mecbur olduğumuz kurum yargıdır. Hukukun gerçekten üstünlüğünü, yargının verdiği kararların vicdanlarda yer edinebilmesi için yargının korunması gerekir. En başta buna kendilerinin dikkat etmesi gerekir." dedi.

Yargı mensupları, yargı kurum olarak çok daha hassas ve dikkatli olması gerektiğinin altını çizdiğini belirten Gül, "İlkeli bir bazda, prensipli bir şekilde baktığınızda, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı her şeyin başında gelir. Hepimiz ilkeli ve prensipli olmalıyız." diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim