• BIST 110.505
 • Altın 174,744
 • Dolar 4,0891
 • Euro 5,0002
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C

Yurt Dışında Oy Verme İşlemi Başladı

Yurt Dışında Oy Verme İşlemi Başladı
1 Kasım seçiminde yurtdışında yaşayan seçmenler için oy verme işlemi bugün başladı. 25 Ekim’e kadar temsilciliklerde oy kullanılabilecek. Gümrüklerde oy verme işlemi ise 1 Kasım günü saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Güm­rük­ler­de ve yurt­dı­şı ba­zı tem­sil­ci­lik­ler­de oy ver­me iş­le­mi bu­gün baş­lı­yor ve 25 Eki­m’­de so­na ere­cek. Güm­rük­ler­de o ver­me iş­le­mi ise 1 Ka­sım gü­nü sa­at 17.00’ye ka­dar de­vam ede­cek.

54 ül­ke­de top­lam 113 tem­sil­ci­lik­te san­dık ku­ru­la­cak. YSK, seç­men sa­yı­sı­nı yurt­dı­şın­da 2 mil­yon 895 bin 885 ola­rak açık­la­dı. 7 Ha­zi­ran se­çi­min­den bu ya­na 28 bin 227 ki­şi art­tı.

Damgalı kimlik şart

1 Ka­sım se­çim­le­ri için yurt­dı­şın­da oy kul­la­na­cak­la­rın ya­rı­sı Al­man­ya­’da bu­lu­nu­yor. 1 mil­yon 400 bin seç­men için Al­man­ya­’da 13 mer­kez­de san­dık ku­ru­la­cak. Al­man­ya­’da oy­lar kon­so­los­luk­lar­da ve­ri­le­cek. Yurt­dı­şın­da seç­men­ler Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti kim­lik nu­ma­ra­sı­nı ta­şı­yan nü­fus cüz­da­nı, res­mi da­ire­ler­ce ve­ri­len so­ğuk dam­ga­lı kim­lik kar­tı, pa­sa­port, ev­len­me cüz­da­nı, as­ker­lik bel­ge­si, sü­rü­cü bel­ge­si gi­bi bel­ge­ler­den bi­riy­le oy kullana­bi­le­cek.

Sonuçları değiştirmişti

7 Ha­zi­ran se­çim­le­rin­de yurt­dı­şın­da yak­la­şık 1 mil­yon 41 bin gur­bet­çi oy kul­lan­mış­tı. Bu oy­la­rın 519 bi­ni­ni AK Par­ti, 211 bi­ni­ni HDP al­dı. CHP 179 bin, MHP 96 bin oy­da kal­dı. Yurt­dı­şın­da alı­nan oy­lar, par­ti­le­rin ge­nel oy­la­rı­na 81 il­de 85 se­çim böl­ge­si­ne da­ğı­tı­la­rak ek­len­di. Yurt­dı­şı oy­lar, 3 se­çim böl­ge­sin­de san­dal­ye da­ğı­lı­mı­nı de­ğiş­tir­miş­ti. AK Par­ti 2, HDP ise 1 mil­let­ve­ki­li ka­za­nır­ken, MHP 2, CHP ise 1 ve­kil kay­bet­miş­ti.

Oylar mühürlü odada

Yurtdışında kullanılan oylar, anahtarları başkonsolos ve üç parti temsilcisinde olan özel odada mühürlü çuvallar içerisinde saklanıyor. Anahtarların biri olmadan bu odalar açılamıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim