• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 12 °C

"Yürütme, Açıkça Anayasa’yı Askıya Almaktadır."

"Yürütme, Açıkça Anayasa’yı Askıya Almaktadır."
Hukuk ve Hayat Derneği tarafından son yaşanan gelişmelerle ilgili yapılan basın açıklamasında; "Herkes, Anayasal sınırlar içinde hareket etmeli ve anayasal ilkeleri çiğnememelidir." denildi.

Açıklamanın Tam Metni; 

DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI TEHLİKE ALTINDADIR.

Anayasa’mıza göre yargı, yürütme ve yasama bağımsız erklerdir.

Adalet ve İçişleri Bakanlığı tarafından Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile savcıların adli görevleri hakkında kısıtlama ve düzenlemeler yapılması yürütmenin yargıya yönelik FONKSİYON GASBIDIR.

Yargıya ve adli kolluk görevlilerine yönelik son uygulamalar, görevden almalar, tehdit ve baskılar ile Devlet geleneğine de ağır darbe vurulmakta ve demokratik hukuk devletinden kabile devletine evrilmeye neden olmaktadır. 

Ceza Muhakemesi Kanunu ve Adli Kolluk Yönetmeliği’ne göre cumhuriyet savcısı soruşturma dosyasının tek amiridir. Polis, jandarma, Gümrük Muhafaza ve Sahil Güvenlik memurları Cumhuriyet Savcısı emrindeki adli kolluk görevlilerdir.

Cumhuriyet savcısı, soruşturma dosyasında görev alan kolluk görevlilerinin amiri olup kolluk görevlileri Ceza Muhakemesi Kanunu 161/2. maddesine göre “Cumhuriyet savcısının adliyeye ilişkin bütün emirlerini gecikmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür.” 
Cumhuriyet savcılarının sözlü veya yazılı istem ve emirlerini yapmakta kötüye kullanma veya ihmal gösteren kolluk görevlileri hakkında soruşturma izni almaksızın CMK 161/5. madde hükmüne göre Cumhuriyet savcılarınca doğrudan doğruya soruşturma yapılır.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın basın açıklamasına göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcısı’nın talimatını ve adli tedbir niteliğindeki mahkeme kararının gereği yerine getirmemekte ısrar etmiş, delillerin karartılmasına imkan vermiştir. BU ADLİ KOLLUĞUN BAĞIMSIZ YARGI ERKİNE KARŞI BİR BAŞKALDIRISIDIR.  

Yürütme, açıkça Anayasal suç işlemekte hatta Anayasa’yı askıya almaktadır.

Adli Kolluk Yönetmeliği’nde geçen hafta yapılan yönetmelik değişikliği ile her savcıya elindeki soruşturma dosyası hakkında Cumhuriyet Başsavcısı’na yazılı bilgi vermek yükümlülüğü getirilmesi açıkça hukuka aykırıdır. 

Her şeyden önce; Ceza Muhakemesi Kanunu, 167. maddesi Adalet ve İçişleri Bakanlığı’na yönetmelikle idari konularda düzenleme yetkisi vermiştir. Bu yönetmelik ile savcıların adli görevleri hakkında düzenleme ve yetki kısıtlaması yapılamaz. Zira Anayasa’mıza göre hiç kimse hakim ve savcılara emir ve talimat veremez, telkinde bulunamaz.

Herkes, Anayasal sınırlar içinde hareket etmeli ve anayasal ilkeleri çiğnenememelidir.

HSYK ve Barolar başta olmak üzere her vatandaşımız yargı bağımsızlığına sahip çıkmalıdır. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hukuk ve Hayat Derneği
Başkanı Av. Mehmet KASAP

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim