• BIST 115.450
 • Altın 166,297
 • Dolar 3,9373
 • Euro 4,8512
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 18 °C

"Yürütme, Yargıyı Kontrol Altına Almak İçin, İstediği Kurumla İstediği Şekilde Oynamaktadır"

"Yürütme, Yargıyı Kontrol Altına Almak İçin, İstediği Kurumla İstediği Şekilde Oynamaktadır"
Evrensel Hukukçular Platformu, Başbakan Erdoğan'ın doğruluğunu kabul ettiği ses kaydı ile ilgili Basın Açıklaması yayınladı. Açıklamada; "Bir hukuk devletinde, davadaki taraflar kim olursa olsun, hiçbir kişi ya da kurumun yargılamaya müdahale hakkı yoktur

Açıklamanın tam metni; 

BASIN AÇIKLAMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçen telefon dinleme kayıtlarının doğruluğu, bugün bizzat Başbakan tarafından kabul edilmiştir.

Söz konusu kayıtlarda geçen konuşmalar, yargıya yürütme tarafından müdahale edildiğinin en açık ispatıdır. Ayrıca Başbakan’ın kayıtlardaki konuşmalarını normalmiş gibi savunup, “bakanıma davayı yakından takip et dememden daha doğal ne var” demesi, yürütmenin ihtiyaç duyduğunda yargıya müdahale etmeyi gayet normal bir uygulama gibi görmeye başladığını göstermiştir.

Bir hukuk devletinde, davadaki taraflar kim olursa olsun, hiçbir kişi ya da kurumun yargılamaya müdahale hakkı yoktur. Böyle bir hak olmadığı gibi, adil yargılamayı etkilemeye çalışmak, Türk Ceza Kanunu’nun 288. maddesine göre de suçtur.

Ayrıca söz konusu kayıtlarda, Başbakan’ın dönemin Adalet Bakanı’na bir işadamının davası ile ilgili baskı yaparak davaya müdahil olmasını istemesi ve o işadamı hakkında verilen beraat kararından rahatsız olarak ceza almasını istemesi, bu ülkede faaliyet gösteren bütün hür teşebbüsler için, endişe, korku ve baskı unsurudur.

Yine Başbakan tarafından doğruluğu kabul edilen kayıtlarda Yargıtay Ceza Genel Kurulu için sarfedilen, “orayla oynamışmıydık” ifadeleri, ülkemizdeki yargı kurumlarıyla ilgili ciddi bir güvensizlik oluşturmaya neden olacaktır. Yargı kurumlarının, yürütmenin yasamayı da kullanarak üzerinde oynanan aygıtlar haline getirilmesi apaçık bir hukuk skandalıdır. Son HSYK düzenlemesinde de görüldüğü üzere yürütme, yargıyı kontrol alma adına istediği kurumla istediği şekilde oynamayı bir alışkanlık haline getirmekte hatta bu oynamaları kendi yetkisi dahilinde görmektedir.

Söz konusu kayıtlarda dönemin Adalet Bakanı tarafından, kararı veren hakimle ilgili mezhebine dayandırılarak yapılan yorumlar, fişlemenin ve ayrımcılığın hangi boyutlara ulaştığını bizlere göstermektedir. Anayasamızın 10. Maddesinde “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” denildiği halde, bizzat dönemin Adalet Bakanı tarafından bu ayrımcılığın yapılması vicdanları daha da yaralamıştır.

Kayıtlarda Adalet Bakanlığı tarafından yapılan hakim alımlarıyla ilgili bölümde geçen, “2000 hakim arkadaşımızı transfer ediyoruz” ifadeleri, yargıda mevcut hükümet eliyle yapılmaya çalışılan kadrolaşmanın ispatıdır. Yazılı sınavı kazandıkları halde, mutlaka mülakata alınan hakim adaylarının seçiminde, objektiflikten ve hakkaniyetten uzak bir anlayışla, iktidara yakın “arkadaşların” tercih edildiği böylelikle ortaya çıkmıştır. 

Yukarıda sıraladığımız, hukuku hiçe sayan, adalete müdahaleyi olağan gören, ayrımcılığın, fişlemenin ve partizanlığın yargıyı çepeçevre sardığını gösteren ifadelerin biri bile, demokratik bir ülkede hükümetin ve Başbakan’ın istifa etmesini gerektirmektedir. Yaşanan bu hukuk garabetleri, yargıya olan güveni her geçen gün daha da azaltmakta, toplumda adalete olan güveni yok etmektedir.

Her şeye rağmen inancımız, bütün bu hukuksuzluklardan kurtulmanın ve daha demokratik bir ülke olmanın yolu, yine hukuktan geçmektedir. Elbette ülkemizde yargı yeniden bağımsızlığına ve tarafsızlığına kavuşacak, yapılan tüm bu hukuksuzlukların hesabı yine hukuk içinde kalınarak sorulacaktır. O güne kadar hukuku savunmaya devam edecek ve her türlü hukuksuzluğa karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Av. Hasan Basri Aksoy

Evrensel Hukukçular Platformu Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim