• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 23 °C

Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İlamsız İcra Takibi

Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İlamsız İcra Takibi
Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İlamsız İcra Takibi hakkındsa Yargıtay 19. Hukuk Dairesi kararı:

 T.C.

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2014/4666

K. 2014/6821

T. 9.4.2014

• ZAMANAŞIMINA UĞRAMIŞ BONOYA DAYANAN İLAMSIZ İCRA TAKİBİ ( İtirazın İptali Davası/Kambiyo Hukundan Kaynaklanan Hakların Yitirildiği - Taraflar Arasında Temel İlişki Bulunduğundan Halinde Bonoların Yazılı Delil Başlangıcı Sayılacağı/Alacağın Tanık Dahil Her Türlü Delil İle Kanıtlanabileceği )

• İSPAT KÜLFETİ ( Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İtirazın İptali Davası/Dava Konusu Bonolarda Davalının Keşideci Davacı İse Lehdar Durumunda Olduğundan Aralarında Temel İlişkinin Bulunduğu - Bonolar Yazılı Delil Başlangıcı Sayılacağından Alacağın Tanık Dahil Her Türlü Delil İle Kanıtlanabileceği/İspat Külfetinin Davacıda Olduğu )

• FAİZ ( Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İtirazın İptali Davası/Kambiyo Hukukundan Kaynaklanan Haklarını Yitiren Bonolara Vade Tarihinden İtibaren Faiz Talep Edilemeyeceği - Davacının Takip Tarihinden Önce Temerrüt İhtarı Çekildiği İddia ve İspat Edilmediği/Takip Tarihinden İtibaren Faize Hükmedilmesi Gerektiği )

• TANIK DELİLİNE DAYANILMASI ( Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İtirazın İptali Davası/Dava Konusu Bonolarda Davalının Keşideci Davacı İse Lehdar Durumunda Olduğundan Aralarında Temel İlişkinin Bulunduğu - Bonolar Yazılı Delil Başlangıcı Sayılacağından Alacağın Tanık Dahil Her Türlü Delil İle Kanıtlanabileceği )

• TEMERRÜT İHTARI ( Zamanaşımına Uğramış Bonoya Dayanan İtirazın İptali Davası/Bonolara Vade Tarihinden İtibaren Faiz Talep Edilemeyeceği - Takip Tarihinden Önce Temerrüt İhtarı Çekildiğinin İddia ve İspat Edilmediği/Takip Tarihinden İtibaren Faize Hükmedileceği )

 2004/m. 72

 818/m. 101

 6098/m. 117

ÖZET : Dava itirazın iptali davasıdır.

Dava konusu bonoların vade tarihleri gözetildiğinde takip tarihi itibariyle zamanaşımına uğramış oldukları anlaşılmaktadır. Zamanaşımına uğrayan bonolar nedeni ile kambiyo hukukundan kaynaklanan haklar yitirilir ise de, taraflar arasında temel ilişki bulunması halinde bonolar yazılı delil başlangıcı olarak değerlendirilebilir ve böyle bir durumda alacaklının alacağını tanık dahil her türlü delille kanıtlaması mümkündür. Dava konusu bonolarda davalı keşideci, davacı ise lehdar durumunda olup, aralarında temel ilişki bulunduğunun kabulü gerekir. O halde mahkemece ispat külfetinin davacıda olduğu gözetilerek davacıya alacağını kanıtlama olanağı tanınması gerekir.

Zamanaşımına uğradığından kambiyo hukukundan kaynaklanan haklarını yitiren bonolara vade tarihinden itibaren faiz talep edilemez. Davacı yanca takip tarihinden önce temerrüt ihtarı çekildiği de iddia ve ispat edilmediğinden asıl alacağa takipten itibaren ve talep de gözetilerek faize hükmedilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki itirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili, müvekkili tarafından davalı aleyhine bonolara dayalı olarak girişilen ilamsız icra takibinin itiraz sonucu durduğunu ileri sürerek itirazın iptali ile takibinin devamına ve icra inkar tazminatına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı, davacıya 600,00 TL borcunun bulunduğunu başkaca bir borcunun olmadığını, bonolardaki keşideci imzasının kendisine ait olmadığını belirterek davanın reddine karar verilmesini istemiştir.

Mahkemece yapılan yargılama ve alınan Adli Tıp Raporu doğrultusunda, icra takibine konu bonolardaki borçlu imzalarının davalının eli ürünü olduğu gerekçesiyle davanın kabulüne itirazın iptali ile takibin devamına ve icra inkar tazminatına karar verilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Dava konusu bonoların vade tarihleri gözetildiğinde takip tarihi itibariyle zamanaşımına uğramış oldukları anlaşılmaktadır. Zamanaşımına uğrayan bonolar nedeni ile kambiyo hukukundan kaynaklanan haklar yitirilir ise de, taraflar arasında temel ilişki bulunması halinde bonolar yazılı delil başlangıcı olarak değerlendirilebilir ve böyle bir durumda alacaklının alacağını ( tanık dahil ) her türlü delille kanıtlaması mümkündür.

Somut olayda, dava konusu bonolarda davalı keşideci, davacı ise lehdar durumunda olup, aralarında temel ilişki bulunduğunun kabulü gerekir. O halde mahkemece ispat külfetinin davacıda olduğu gözetilerek davacıya alacağını kanıtlama olanağı tanınmak suretiyle toplanacak deliller hep birlikte değerlendirilerek varılacak uygun sonuç dairesinde bir karar verilmesi gerekirken, ispat külfetinin tayininde yanılgıya düşülerek yazılı şekilde hüküm kurulmasında isabet görülmemiştir.

Öte yandan zamanaşımına uğradığından kambiyo hukukundan kaynaklanan haklarını yitiren bonolara vade tarihinden itibaren faiz talep edilemez. Dosya kapsamı itibariyle davacı yanca takip tarihinden önce 818 Sayılı BK'nun 101. maddesi ( 6098 Sayılı TBK.nun 117 md ) uyarınca temerrüt ihtarı çekildiği de iddia ve ispat edilmediğinden mahkemece asıl alacağa takipten itibaren ve talep de gözetilerek faize hükmedilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ :  Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün davalı yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 09.04.2014 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Kaynak: http://www.adaletbiz.com/
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim