• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 27 °C

"Zerrin Hanım Seçilmesi İçin, Rakip Aday Çekilsin"

"Zerrin Hanım Seçilmesi İçin, Rakip Aday Çekilsin"
Başbakan Erdoğan ve dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e atfedilerek yayınlanan ikinci telefon konuşmasında Danıştay Başkanlığı seçimi konuşuluyor. Erdoğan, Zerrin Güngör'ün seçilmesi için rakip adayın çekilmesini istiyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın milli gemi ihalesinin iptali ve Doğan Holding yöneticilerinin Sermaye Piyasası Kanunu'nu ihlal etmekle suçlandığı davada yerel mahkemede beraat etmeleri üzerine Yargıtay aşamasının takip edilmesi için devreye girdiğini ortaya koyan ses kayıtlarının gerçekliğini kabul eden Başbakan Tayyip Erdoğan'a atfedilerek bir kayıt daha yayınlandı. Başbakan ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçtiği öne sürülen ses kaydına göre Erdoğan, Zerrin Güngör'ün Danıştay Başkanlığı'na seçilmesi için rakip aday Nevzat Özgür'ün yarıştan çekilmesini istiyor. Daha sonra Özgür'ün çekildiği seçime tek başına katılan Zerrin Güngör, halen sürdürdüğü Danıştay Başkanlığı görevine seçiliyor.

Başbakan Erdoğan ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na AKP adayı olarak katılmak üzere Adalet Bakanlığı'ndan çekilen Sadullah Ergin arasında geçtiği öne sürülen ikinci ses kaydı, ilkinden bir gün sonra internet ile bazı TV kanallarında yayınlandı. Başbakan, Doğan grubu yöneticilerinin Sermaya Piyasası Kanunu'nu ihlal iddiasıyla yargılandıkları yerel mahkemede beraat etmeleri üzerine, kendisine "Hâkim Alevi. Ama Yargıtay aşamasında sökmez" diyen Ergin'e "Yargıtay aşamasını takibe al" talimatını verdiğini ortaya koyan ses kaydını doğrulamıştı.

Seçime tek aday olarak katıldı, başkan oldu

Yasal yollardan yapılmadığı düşünülen ikinci ses kaydına göre, Erdoğan, Temmuz 2012'deki Danıştay Başkanlığı seçiminin Zerrin Güngör'e kazandırılması amacıyla, yarıştan çekilmesi için rakip aday Nevzat Özgür'le konuşulması yönünde dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e talimat veriyor. Erdoğan, Güngör'ün seçilmesine ilişkin talebini gerekçelendirirken, "öbür yandan bir bayanın Danıştay Başkanı olmasının dünyaya vereceği görüntü açısından avantajlı olacağı" görüşünü dile getiriyor.

Ses kaydında, Başbakan ve Adalet Bakanı'nın, Anayasa Mahkemesi üyesi Mehmet Emin Kuz'dan, sadece ön adını vererek "Mehmet Emin" diye söz etmeleri de dikkat çekiyor. Kayıttaki iddiaya göre Ergin, Erdoğan'ın adaylıktan çekilmesini istediği Danıştay 13. Daire Başkanı Nevzat Özgür'ü "Mehmet Emin Kuz'un Danıştay'a seçtirdiğini" söylüyor. Kayda göre Ergin, özelleştirme ve hükümetin yaptığı imtiyaz sözleşmelerine itirazları da karara bağlayan Danıştay 13. Daire'nin "kendileri için önemli olduğunu" belirterek, başkanlık seçimi için "Nevzat'ın bunun dışında kalması gerek" ifadesini kullanıyor.

12 Haziran 2012'de Danıştay Başkanvekilliği'ne atanan Zerrin Güngör, halen 13. Daire Başkanı olan Nevzat Özgür'ün çekilmesi üzerine tek aday olarak katıldığı oylamada 18 Temmuz 2013'te Danıştay Başkanlığı'na seçildi.

Yargıçlar Sendikası: Gereğini yapmalı

Konuşmanın yayınlandığı kanallardan Artı1 TV'deki Canlı Gaste programında Can Dündar'ın sorularını yanıtlayan Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ses kayıtlarını yorumlarken "Yüksek yargı organı başkanının tarafsızlığının kuşku kaldırmaması gerekmektedir. Gereğini yapmak zorundadır" ifadesini kallandı. Eminağaoğlu, geçmişte "telekulak" skandalını gündeme getirdikleriu için bugün telefon konuşmaları yayımlanan dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından cezalandırıldıklarını belirterek "Yaratılan bumerang kendilerini vurdu" dedi.

Anayasa ne diyor?

Anayasa'nın "Mahkemelerin bağımsızlığı" başlığını taşıyan 138. maddesi şu hükmü taşıyor:

"Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim